Zakończył się tegoroczny (2013) sezon prac remontowych przy Starym Kościele Parafialnym w Szebniach

Zakończył się kolejny sezon prac remontowych przy Starym Kościele w Szebniach. Obejmował malowanie dachu, wymianę oszalowania Kościoła, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont ślepego pułapu na strychu, remont murowanego skarbczyka i kruchty po stronie zachodniej Kościoła. A najważniejsze remont całej instalacji elektrycznej i wykonanie instalacji odgromowej. Koszt całego zadania wyniósł prawie 351 tysięcy złotych.

Aby zabezpieczyć zabytek Parafia w tym roku złożyła wniosek do Ministra Kultury o pomoc w sfinansowaniu remontu. Aplikacja została dobrze oceniona i Parafia otrzymała 150 tysięcy złotych. Również Wojewódzki Konserwator Zabytków, do którego złożony został wniosek o pomoc w sfinansowaniu prac, wsparł Parafię kwotą 80 tysięcy złotych. Do tego także samorząd Gminy Jasło dołożył 15 tysięcy złotych. Niestety pozostałą kwotę czyli około 106 tysięcy złotych Parafia musi zapłacić z własnych pieniędzy.

Niezależnie od znacznego obciążenia finansowego w podejmowanych działaniach liczy się przede wszystkim zabezpieczenie świątyni przed dalszym niszczeniem. Według zapewnień wykonawcy prac remontowych Stary Kościół został zabezpieczony na kolejne dziesiątki a może nawet setki lat.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym przeprowadzone zostały poważne prace remontowe a mianowicie wymienione zostały podwaliny Kościoła. Zmieniło się również otoczenie starej świątyni. Wykonane zostało nowe ogrodzenie, co prawda nie całe ale obejmujące 70% ogrodzenia wymagającego remontu.

Stowarzyszenie Parafii Szebnie

„Dziedzictwo”

Kwesta na remont zabytkowego kościoła w Szebniach (2013)

Kwotę 2 700 złotych zebrano podczas kwesty na szebieńskim cmentarzu z przeznaczeniem na renowację zabytkowego kościoła parafialnego. Zbiórkę w dniach od 1 do 3 listopada przeprowadzili członkowie Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”, strażacy z OSP w Szebniach i chórzyści parafialnego chóru „Martinus”.

– Kwesta w okresie Święta Zmarłych ma na celu nie tylko zbiórkę pieniędzy, ale również zainteresowanie osób sentymentalnie związanych z Parafią zakresem prowadzonych prac. W trakcie rozmów informowaliśmy o postępie remontu. Zainteresowanie było duże, a nasza akcja spotkała się z życzliwą aprobatą – powiedział Wojciech Piękoś – prezes Stowarzyszenia Parafii Szebnie „Dziedzictwo”.

Prowadzenie prac remontowych przy zabytkowej świątyni wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. W tym roku kosztorys prac wyniósł blisko 351 tysięcy złotych, z czego Parafia pozyskała 150 tysięcy dotacji od ministra kultury, 80 tysięcy od wojewódzkiego konserwatora zabytków i 15 tysięcy z dotacji Gminy Jasło. W tym roku Parafia musi dołożyć kwotę około 106 tysięcy złotych.

piątek,

Piątek, Wielki Tydzień